SEO Performansını Korumak İçin: Backlink Risk Yönetimi!

Backlink Risk Yönetimi İçin Yatırım Yapmak Neden Önemli?

Geçmişten günümüze bakıldığı zaman SEO’ya verilen önemin giderek arttığını görmek mümkün. Yapılan etkinlikler, gerçekleştirilen konferanslar, bazı ülkelerde verilen lisans ve master dersleri bu durumun kanıtı niteliğinde.

2008’li yıllarda, bir pazarlama müdürüne SEO nedir anlatırken, teknik kelimeler kullanan danışmanlar stillerini değiştirmeye başladılar veya gelecek zaman içerisinde değiştirmek zorunda kalacaklar.

Günümüz düşünüldüğü zaman artık online pazarlama müdürlerine SEO anlatılırken, SEO’nun bir yatırım aracı olduğu söylenmektedir. Bununla beraber satın alma kararını etkileyecek olan “what is in it for me” sorusunun cevabı aktarılır.

Cevap ise en temel haliyle “daha fazla trafik” yani “daha fazla paradır.”


SEO Neden Bir Yatırım Aracıdır?

Gelişen online pazarda, girişimcilerden kobilere, kobilerden büyük ölçekli şirketlere kadar SEO bütçelerinin belirlendiğini biliyoruz. En kaba tabirle daha fazla para getirebilecek olan bir alana ayrılan bütçe artık “harcama” değil bir “yatırım” halini alıyor.

SEO bütçesi için ayrılan tutara hala “harcama” gözüyle bakanlar ise günün sonunda kaybedenler olacaktır.

Yapılan pazar analizleri sonrasında, herhangi bir şirketin arama motorlarında gösterdiği performansı ve rakiplerinin performanslarını gözlemlemek, kıyaslamak mümkün durumda.

Bir şirketin arama motorlarında gösterdiği performans ile rakiplerinin performansı arasındaki fark “potansiyel” bir gelir kapısını aralıyor. Hedef kitlenin birebir uyuşması durumunda, aradaki negatif fark, daha fazlasını kazanmaya yönelik adımları tetikliyor.

Potential Market

Yukarıdaki grafik, Türkiye’de faaliyet gösteren, pazaryeri sitelerinden olan Gittigidiyor.com (Ebay) ve N11.com arasındaki farkı göstermektedir.

Güzel haber şu ki, artık kalbur üstü tüm online pazarlama müdürleri, SEO’nun uzun vadeli bir süreç olduğunu biliyorlar. Daha fazlasını getirebilecek olan bir yolda, uzun süre sabır göstermek ve sürekli performans elde edebilmek amacıyla çalışmak, bu alanın bir “yatırım” haline gelmesini sağlıyor.


SEO Aynı Zamanda Varolanı Koruyabilmektir!

Varolan güç görülüp, pazar payları arasındaki fark tespit edildikten sonra, aradaki negatif fark şüphesiz iştah açıcı. Ancak tam olarak bu noktada gözden kaçan bir durum söz konusu! Evet, SEO bir yatırım aracıdır ama aynı zamanda var olanı koruma sanatıdır!

Google, kullanıcılarına daha çabuk, daha isabetli ve daha fazla veri sunubilmek amacıyla sayısız çalışmaya imza atıyor ve kendini yaşayan bir varlık olarak tutuyor. Canlı bir varlık olmanın sonucu olarak ise “algoritmalar” doğuyor.

Algoritmalar sonrasında ise arama motoru sonuç sayfaları farklı sonuçlar göstermeye başlıyor. En basit anlatımı ile kullanıcılar kazanırken, kötü niyetli websitesi sahipleri cezalandırılıyor.

Google Algorithm Changes

Görselde Ekim ayında meydana gelen iki güncellemeye ait bilgileri görebilmek mümkün. Tüm algoritma değişimlerini Moz’dan takip edebilmek oldukça kolay!

Gelen ve gelecek olan algoritma güncellemelerine karşılık varolanı elde tutabilmek için de bir efor sarfedilmeli ve üzerinde kafa patlatılmalıdır. Aksi taktirde, fazlasını ararken eldekini kaybetmek kaçınılmaz olacaktır.


Varolan Kaynak Neden Korunmalı?

SEO süreçleri içerisinde, link building sürecini tartışmaya gerek yok. Ancak altının çizilmesi gereken bir nokta var: “Artık işler eskisi gibi yürümüyor.” 24 Nisan 2012 tarihinde hayatımıza giren “Penguen” algoritması, inorganik şekilde backlink sahibi olmuş tüm websitelerinin kabusu oldu ve gelecek olan yeni güncellemelerle de inorganik yapıların tamamen çökertilmesini hedefleyecek.

Google, içerisinde “inorganik yapılardan beslenmiş” websitelerine yer vermek istemiyorken ve Penguen diye bir gerçek varken, potansiyeli korumamak düşünülemez. SEO ile haşır neşir olmayan ve/veya yeni başlayanlar için biraz karışık olduğunun farkındayım. Bir yandan backlinkle güçlendirilmesi gereken websiteler söz konusu, diğer yandan inorganik gelişmiş websitelerini hedef alan algoritmalar. Bu konuyu daha fazla açık hale getirmek için öncelikle Google arama motorunun nasıl çalıştığına ve nasıl geliştiğine göz atalım. Sonrasında ise algoritmalar ve cezalara derinlemesine bir giriş yapacağız.


Google Search Nasıl Çalışır?

Yayınlanan algoritmaları ve mantığını en temel düzeyde algılayabilmek için öncelikli olarak Google’ın nasıl çalıştığını ve nelere dikkat ettiğini anlamak gerekiyor. Matt Cutts’ın başrolünde olduğu Google’ın nasıl çalıştığını aktaran 3 dakikalık vidyoyu tekrar tekrar izlemekte fayda var;

Artık Google’ın nasıl çalıştığı ve temel düzeyde hangi metrikleri dikkate aldığını biliyoruz. Matt Cutts’ın açık şekilde ifade ettiği gibi “kaliteli sayfaları” kullanacılara sunmak Google’ın en büyük hedefi. Bu yüzden algoritmalar varlar ve var olacaklar. Bu videonun üzerine bir de Google’ın gelişimini izleyelim ve zamana nasıl ayak uydurmuş görelim;

Zamanla kullanıcı davranışları ve ihtiyaçları değişiyor. Google, geçmişten günümüze yaptığı değişiklik ve yenilemelerle bugüne ayak uydurdu. Bunun karşılığında beklenen ise “kullanıcıya” hizmet eden herkesin günümüz şartlarına ayak uydurması.


 Algoritmalar ve Cezalandırmalar Hakkında

Gelişen düzen içerisinde, kullanıcı davranışları ve beklentileri de değişip, gelişiyor. Buna karşılık olarak art niyetli website sahipleri ortaya çıkıyor ve manipüle edici içeriklerle kullanıcılara hizmet vermeye çalışıyor. Google, arama sonuçlarının manipüle edilmesini önlemek amacıyla algoritmaları güncelliyor ve gerektiğinde manuel spam işlemi uyguluyor.

Bu algoritmalardan biri Penguen adını verdiği ve backlinkleri hedef alan bir algoritma. Doğal olmayan yollardan; parayla satın alınan veya hack link gibi tekniklerle elde edilen backlinkleri hedefliyor. Backlinklerinde ciddi bir manipülasyon olduğunu düşündüğü siteleri de algoritma güncellemesiyle beraber cezalandırıyor.

Penguen bir algoritma olduğundan, algoritma içindeki kurallara karşı olan tüm siteler olumsuz yönde etkilenir ve bir sonraki algoritmaya kadar yaraların sarılması neredeyse imkansızdır. Penguen algoritması hayatımıza 24/04/2012 tarihinde girdi ve günümüze dek onaylanmış 6 güncelleme ile can yaktı.

Confirmed Penguin Updates

Algoritmik işlemlerin yanı sıra, manuel olarak sitelerin incelenmesi sonucunda, yine doğal olmayan backlink yapılandırması nedeniyle bazı siteler cezalandırılır. Algoritmik cezalandırmalara göre, yaraların sarılması mümkündür.

Manual Spam Action

Google temel olarak algoritmalar ve manuel işlemlerle birlikte sitelerin “backlinklerini” inceliyor ve doğal görmediği websitelerini acımasız bir şekilde cezalandırıyor. Aylarca emek, zaman ve para harcadığınız işinizi bir güncelleme sonrası yada manuel işlem sonrası kaybetmeniz teoride mümkün; pratikte olmasına izin vermeyin!


 Negatif SEO

Yukarıdaki satırları okuduktan sonra, “ben Google’ın istemediği hiçbir çalışmayı yapmıyorum” diyebilirsiniz. Muhtemelen de haklsınız. Ancak “negatif seo” adı verilen ve rakipler tarafından yapılabilecek çalışmaları göz ardı etmemek gerekiyor. İyi niyetli olmayan rakipler ve kişiler, web sitenizi hedef alarak $20 karşılığında tüm geleceğinizi yakabilir.

Negative SEO

Çeşitli üçüncü parti araçlar ile saniyeler içerisinde sitenize gelecek olan onbinlerce backlink, sitenizin performansını olumsuz yönde etkilemek için yeterli olacaktır. Bu yüzden söz konusu “backlink risk yönetimi” olduğunda sadece kendi yaptıklarınızı düşünmeyin. Art niyetli insanların yapabileceği çalışmaları göz önünde tutmalı ve bu ihtimali de geleceğiniz için değerlendirmelisiniz.


 Müdürleri Nasıl İkna Edersiniz?

SEO, aynı zamanda var olanı koruyabilmektir dendiği an kaşlar çatılır, suratlar düşer. Çünkü istenen şey daha fazla performans alabilmektir. Bu noktada yukarıdaki bilgiler ışığında her zaman ikna edilmesi gereken bir şef, müdür, direktör olacaktır. İkna etmek için de yapılması gereken, gerçekleri göstermektir.

Searchmetrics, efektif kullanıldığı zaman harika bir pazar ölçümleme aracıdır. Potansiyel kazancı gösterebileceği gibi aynı zamanda olumsuz bir durumda ne kadar kaybedebileceğinizi de kağıt üstünde gösterebilir. Searchmetrics’in özelliklerinden olan SEO Visibility tablosu ile dünya üzerindeki tüm websitelerinin arama motorlarında gösterdiği performansı 2 senelik zaman diliminde göstermek mümkündür.

Bu özellikle manuel spam işlemi yada algoritmalar sonrasında ceza alan websiteleri tespit edilip, performans kayıpları gösterilebilir. Yazının başında “what is in it for me” sorusundan bahsetmiştik. Buna ek olarak “what if you lose your SEO visibility?” sorusuna cevap vermek ikna etmek için iyi bir giriş olacaktır.

Searchmetrics Penguin Loser Volusion

Grafikte, Penguen 2.0 ve Penguen 2.1 güncellemeleri ile görünürlüğünü kaybeden Volusion.com grafiğini görüyoruz. Tarih çizelgesi ile algoritmik düşüşler kolayca tespit edilip, kayıp gözler önüne serilebilmektedir.


 Searchmetrics: SEO Visibility

Searchmetrics’in SEO Visibility değeri 3 farklı metriğin bir araya getirilmesi ile oluşan rakamsal bir değerdir. Bu rakamsal değer, haftalık güncellenen datalarla beraber yenilenir. Bu metrikler;

  1. Bir websitesinin arama motorlarında listelenene anahtar kelime sayısı
  2. Listelenen anahtar kelimelerin pozisyonları
  3. Anahtar kelimelerin aldığı tahmini tık sayısı

Yukarıdaki 3 metrik bir araya getirilerek bir skor oluşturuyor ve “SEO Visibility” adını alıyor. SEO Visibility chart ile de bir websitesinin geçmiş 2 yıl içerisinde nasıl performans gösterdiği tarihsel olarak gösteriliyor.

SEO Visibility temel mantık olarak, bir websitesinin arama motorlarında gösterdiği performansın ön izlemesi niteliğindedir. Rekabet edilen sitelerle yapılacak analizler sonrasında sektör içi dengeleri de gözetlemek mümkündür.

SEO Visibility tablosu haftalık güncellendiği için, algoritma güncellemelerinde ve/veya manuel spam işlemlerinde sitelerin nasıl performans gösterdiğini takip etmek mümkündür. Dik düşüşler özellikle algoritma güncellemeri sonrasında ortaya çıkan sonuçlardır.

Backlink Risk yönetimi için bir potansiyel müşteriyi ikna etmeye çalışırken, SEO Visibility tablosunu kullanmak son derece akıllıca olacaktır. SEO süreçlerinin aynı zamanda var olanı koruma olduğunu savunurken, çöküş yaşayan siteleri tespit etmek ve sebepleri açıklıkla anlatmak yeterli olacaktır.

Aklı selim herkes gördüğü sonuçlar sonrasında bir koruma stratejisinin gerekliliği konusunda hem fikir kalacaktır.


Kaybedenleri Keşfetme & Etkileri

Searchmetrics, haftalık güncellediği listede 22 farklı dilde, haftanın kazanan ve kaybedenlerin listelerini açıklıyor. Özellikle “losers listte” keskin düşüşleri görmek mümkündür. Keskin düşüş yaşayan bilinen markaların tespit edilmesi durumunda karşı tarafı “backlink risk management” için ikna etmek daha kolay olacaktır.

Searchmetrics Loser Winner List

Penguen 2.0, 2.1 ve 3.0 sonrasında çöküş yaşayan siteleri Searchmetrics ile analiz edebilir ve tahmini olarak neler kaybettiklerini potansiyel müşterinize aktarabilirsiniz.


 Link Research Tools Blogunda Yayınlanmış Olan Vaka Analizleri

 LinkResearchTools Case Studies adresinden, Penguen algoritmalarından etkilenmiş, manuel spam aksiyonu ile karşılaşmış websiteleri ile birlikte, başarı hikayelerine yer veren incelemelere ulaşabilirsiniz.

Sadece bilgi vermesi ve kafanızda canlanması amacıyla;

  • baby-markt.de Penguen 2.0’da loser olmuştur.
  • hugoboss.com, Alman Link Ağının penalize edilmesinden sonra %39 görünürlük kaybetmiştir.
  • expedia.com Google Penalty sonrasında görünürlüğünün %25’ini kaybetmiştir.

Searchmetrics Expedia Loss


 Varolan SEO Performansı Nasıl Korunacak; Backlink Risk Yönetimi

Google’ın nasıl çalıştığını ve süreç içinde nasıl geliştiğini gördük. Kullanıcılarını korumak ve daha isabetli sonuçları sunabilmek adına yaptığı algoritma güncellemeleri temel olarak kavradık. Artık backlinklerin ölümcül olabileceğini biliyoruz. Ve kötü haber şu ki, bazen ipler bizim elimizde olmayabiliyor.

SEO başarısını devamlı kılabilmek ve sürdürülebilir gelişim sağlayabilmek için to-do’lar arasında yer alması gereken ve yeni sayılan bir maddeden söz etmek gereklidir; Backlink Risk Management!

Bir websitesinin sahip olduğu tüm backlinkleri analiz etmek, risk durumuna ve türüne göre sınıflandırmak ve zararlı olduğunu düşündüğümüz linkleri “Google Disawov Tool” aracılığı ile reddetmek! Tüm süreç bundan ibaret. İlk bakışta kafa karıştırıcı gözükse de Link Research Tools ile backlink audit işlemini gerçekleştirmek için 4 saatlik webinarlara katılmak yeterli oluyor.

Link Research Tools, kullandığı 24 farklı kaynaktan bir websitesine ait tüm backlinkleri işleyerek, her bir backlinkin, link riskini hesaplıyor ve üzerinde çalışma imkanı sağlıyor. Yapılan analizler sonrasında oluşturulan ve/veya güncellenen disavow file ile de güvenli geleceğe yelken açılıyor!

LinkResearchTools 24 Sources


Link DETOX Tool Hakkında

Link Detox Tool, bir domaine ait tüm backlinkleri analiz ederek, linkleri değerlendiren bir sistemdir. Backlinkleri risk değerlerine göre ölçümleyen araç, kendi içerisinde sahip olduğu 34 kural ile raporları oluşturur. Link Detox Tool, Google’ın bir aracı değildir ve Google Algoritmalarını kullanmaz. Sektörel tecrübeye, binlerce işlenmiş rapor sonuçlarına ve müşteri geri bildirimlerine göre potansiyel risk durumunu ölçümler.

Link Detox Tool Rules

DETOX Tool’da analiz yapmak için, domain adını yazmak ilk adım olacaktır. Analizlerin daha isabetli olabilmesi adına www ve nonwww versiyonların incelenmesi gereklidir. Bu yüzden “Detox Both” seçeneğini seçtiğimize emin oluyoruz.

Link Detox Tool

Link Detox Tool ile analiz yapmak istediğiniz hedefi spesifik olarak da belirtebilirsiniz. Domain, dizin ve sayfa bazında analizler yapabilirsiniz. Biz domain bazında analiz yapacağımız için “domain” seçeneğini işaretliyoruz.

Link Detox Tool Analyze Target

Backlink audit işlemini gerçekleştirirken, Link Detox Tool, no-follow linkleri rapora dahil edip etmek istediğimiz soruyor. Analizlerin kapsamlı, detaylı ve daha isabetli olabilmesi adına kişisel olarak no-follow linkleri de rapora dahil edecek seçeneği işaretliyorum.

Link Detox Tool Activation Nofollow Evaluation

Analiz yapılacak sitenin türünü seçmek, linklerin daha isabetli değerlendirilmesine yardımcı olacaktır.

Link Detox Tool Theme of Domain

Eğer Link Detox Tool kullanımında üst düzey tecrübeye sahipseniz, aracın daha isabetli ve pazarınıza göre sonuç verebilmesi için, kendi kurallarınızla yolunuza devam edebilirsiniz. Yeteri kadar tecrübeniz yoksa ve standart bir analiz yapacaksanız default olan kurallar ile devam edebilirsiniz.

Link Detox Tool DTOXTUNE

Link Detox Tool, Google’ın backlinklerle ilgili bir uyarı gönderip göndermediğini ve bir manuel spam işlemi uygulanıp uygulanmadığını öğrenmek istiyor. Uygun seçeneği işaretledikten sonra devam ediyoruz.

Link Detox Tool Google Warning

DTOX Mode ile, 3 farklı analiz gerçekleştirilebilir. Klasik mode ile var olan backlinklerin analizlerini yapabiliriz. What-if mode ile hangi kaynaklardan backlink alacağınıza karar verebilir ve potansiyel riski ölçümleyebilirsiniz. Review mode ile de sadece potansiyel linkleriniz riskini ölçümleyebilirsiniz. Klasik mod ile devam ediyoruz.

Link Detox Tool DTOX Mode

Bir sonraki seçenekte ise opsiyonel olarak farklı kaynaklardan indirdiğiniz backlinkleri CSV, .gz yada .zip olarak yükleyerek daha geniş çaplı bir analiz yapabilirsiniz.

Link Detox Tool Upload Your Backlink List

Son seçenek ise, daha önceden Google Webmaster Tools’a eklenmiş bir disavow file varsa bunu yüklemenize olanak sağlıyor. Yüklenen disavow file analizlerden muaf tutularak daha isabetli bir rapor oluşturuluyor.

Link Detox Tool Upload Disavowed Links


 DTOXRISK Nedir?

Link Detox raporu sonuçlandıktan sonra Domain-wide DTOX Risk ile karşılaşıyoruz. Yapılan analizler sonrasında ortaya çıkan risk, rakamsal bir ifade olarak karşımıza çıkıyor. İlk ekranda gözüken risk değeri, analiz yaptığımız domaine ait değerdir. Kırmızı sonucun ortaya çıkmış olması riskin yüksek olduğunu ifade ediyor.

Link Detox Tool Domain DTOX Risk

Link Detox Tool, herbir linke ait potansiyel riski de hesaplar. Link Detox Risk Score (DTOXRISK™) bölümünde, backlinklerin risk dağılımını görmek mümkündür.

Link Detox Tool DTOXRISK

Yapılan analiz sonrasında;

1) Analiz yapılan domaine ait backlink risk değeri hesaplanır.

2) Analizi yapılan domaine ait herbir backlinke ait backlink risk değeri hesaplanır.


Data Nasıl Kullanılmalı?

Analiz sonrasında ortaya çıkan dataları mantıklı bir şekilde işlemek ve kontrol etmek gerekiyor. Öncelikli olarak anchor textleri classify etmek ilk adım olacaktır. İsabetli bir analiz için en az %90 oranında linkleri sınıflandırmak gereklidir.

Link Detox Tool Classifying Anchor Texts

Açılan yeni pencerede, anchor textleri sınıflandırıp devam etmeli. Temel olarak;

Brand: Marka adıyla alınmış anchor textleri temsil eder.

Money: Para kazanmaya yönelik  kullanılan anchor textleri ifade eder; WordPress Themes

Compound: Brand + Money anchor text kullanımıdır. WordPress Theme by FalconHive

Other: Tıklayınız, fazlası için, devamı için gibi anchor textleri ifade eder.

Link Detox Tool Classification

Sonraki adımda ise linkleri, risk değerlerine göre teker teker incelemek ve sınıflandırmak gerekiyor. Linkleri incelerken, Link Detox Tool’un içinde yer alan “Link Detox Screener”ı kullanmak pratik bir çözüm olacaktır.

Link Detox Tool Screener


Detox Kuralları Nasıl Yorumlanmalıdır?

Analizlere başlamadan önce, Link Detox Tool içerisinde yer alan kuralları baş köşeye yerleştirmek gerekiyor. Link Detox Screener ile herbir backlinki tek tek incelerken, risk seviyesiyle beraber, hangi kurallara takıldığını da göreceksiniz.

Link Detox Tool Screener RulesKuralların ne anlama geldiğini öğrenene dek, DETOX Rules sayfasının sürekli açık kalmasında fayda olacaktır. Keza kurallar, linklerin neden riskli olduğunu açıklamaktadır. Bazı kurallarda “gizli bilgi” ifadesine denk gelinse de verilen bilgi değerlendirme yapmanız için yeterli olacaktır.


Backlinkleri İnceleme

Link Detox Screener ile linkleri teker teker önizlemek ve herbir linke ait DTOXRISK’i görmek mümkündür. Klavye kısa yolları ile ileri geri yapabilme ve bununla beraber, backlinkleri URL veya Domain bazında reddetme olanağı vardır.

Link Detox Tool Screener Short Cuts

Link Detox Tool Screener Disavow

Reddedilmesini seçtiğimiz URL ve domainler, analiz sonrasında otomatik olarak oluşturulacak bir disavow file olacaktır. Bu yüzden screener ile linkleri analiz ederken kısa yollar yardımıyla reddetmeyi unutmayın!


Backlinklerin Sınıflandırılması

Link Detox Screener ile linkleri analiz ederken, “tags” bölümü gözünüze çarpmış olmalı! Backlink link yönetimi yapılan audit işleminde bu bölümü kullanmak bir zorunluluk değildir. Ancak çok fazla vakit harmadan sahip olduğunuz backlinklerin bir şemasını çıkarabilir ve ne tür sitelerden backlink aldığınızı görselleştirebilirsiniz.

Link Detox Screener Tags

LRT Expert olan Derek Devlin’in Viyana’da yapılan LRT Certified Event’de aktardığı bilgi çok yardımcı olacaktır. Bilgi bana ait olmadığı için özetle aktarmak isterim; sahip olduğunuz backlinkleri türlerine göre harflerle etiketlemek, bir backlink profilini görselleştirmekte yada backlink profilinin dağılımını yapmakta yardımcı olacaktır.

Örnek: Blogs -> B


Link Reddetme Dosyası Oluşturmak

Link Detox Screener ile tüm backlinkleri incelerken URL yada domain bazında reddet işaretiğini kullandıysak bu adım hiç zannetmediğiniz kadar kolay! Link Detox raporunda “export as disavow file” seçeneğini kullanarak yaptığımız analiz sonrasında reddetmek istediğimiz tüm linklerin yer aldığı bir disavow file otomatik olarak oluşturulacak.

Tek yapmamız gereken linke tıklamak!

Link Detox Tools Export Disavow

Sonrasında disavow file otomatik olarak bilgisayarınıza yüklenecektir.

Sonrasında disavow file otomatik olarak bilgisayarınıza yüklenecektir.


Sektörel Riski Ölçmek İçin: Competitive Link Detox

Yaptığımız analizler sonrasında, web sitemiz için backlink audit işlemini gerçekleştirmiş olduk. Sonrasında oluşturduğumuz disavow file ile bir kontrol analizi yapmak gerekecek. Fakat öncesinde atlanmaması gereken bir adım var: Sektör dengeleri!

Şuana dek yaptığımız tüm analizler kendi web sitemizi ilgilendirir durumdaydı. CDTOX aracı ile aynı pazarda rekabet ettiğimiz siteleri içeren bir analiz yapmak, sektördeki risk dengesini görmek adına yardımcı olacaktır.

Öncelikli olarak domaini adını yazıyoruz.

Competitive Detox Tool

Link Detox Tool’dan tanıdık olduğumuz ayarlara geliyoruz. Nofollow linklerle ilgili tercihimizi yapıyoruz.

Competitive Link Detox Tool Nofollow

Analiz yapacağımız sitenin türünü işaretliyoruz.

Competitive Link Detox Tool Theme of Domain

Sonrasında hangi kurallarla devam etmek istediğimizi belirtiyoruz.

Competitive Link Detox DTOXTUNE

Sıra geldi rekabet ettiğimiz siteleri seçmeye. Burada, rekabet ettiğimiz siteleri elle seçebileceğimiz gibi otomatik olarak da seçilmesini sağlayabiliriz.

Competitive Link Detox Tool Find Competing Pages

Find Competing Pages linkine tıkladıktan sonra açılacak sayfada gerekli alanları doldurup, rakiplerin bulunmasını sağlayacağız.

Competitive Link Detox Tool Find Competing Pages Settings

Anahtar kelimeyi yazdıktan sonra, arama motorunu seçip, dili belirleyip ve ülkeyi seçebiliyoruz. Falconhive.com hedefi gereği tüm ülkeleri seçili bırakıyorum ve rakipleri tespit ediyoruz.

Competitive Link Detox Tool Competitive Domains

Ve karşımızda rekabet edilen domainler. Artık analizler başlayabilir!


Link Reddetme Dosyasının Yüklenmesi ve Link Detox Analizinin Yeniden Yapılması

Sektörde faaliyet gösteren domainlerin de link risk değerlerini gördükten sonra sıra sağlama analizlerini yapmaya geliyor. Link Detox Tool ile analizleri tamamladıktan sonra “Export as disavow file” seçeneğini kullanarak disavow dosyamızı oluşturmuştuk.

Oluşturduğumuz disavow dosyasını yeni bir Link Detox analizi yaparken, sisteme upload edeceğiz ve riski ne kadar düşürdüğümüzü gözlemleyeceğiz.

Link Detox Tool rapor başlatma sayfasında, gerekli ayarları yukarıda anlatıldığı gibi yaptıktan sonra disavow dosyamızı ekliyor ve sonuçlar için beklemeye geçiyoruz.

Link Detox Tool Uploading Disavowed Links

Eğer analizleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştirip, linkleri disavow dosyasına eklediyseniz sonuç bu sefer yeşil olacaktır. Tıpkı aşağıdaki gibi;

Link Detox Tool Rerun


Link Reddetme Sürecini Hızlandırmak

Sağlama analizlerini yaptıktan ve disavow dosyasını Google Webmaster Tools aracılığıyla sisteme upload ettikten sonra yapılması gereken bir işlem daha mevcut.

Reddettiğimiz linkler, kötü domainlerden yada sayfalardan gelen linkler. Bazı domainler Google’da de-index olmuşken bazıları ise mallware barındıran siteler. Bu tarz kötü linklerin yeniden re-crawl edilmesi aylar, yıllar sürebilir.

Yapılması gereken son işlem, Google’ın disavow dosyasında yer alan linkleri hızlı bir şekilde taramasına yardımcı olabilecek Link Detox Boost Tool kullanmaktır.

Detox Boost Tool, linklerin daha hızlı taranmasına yardımcı olmaktadır ve 3 gün içinde işe yaradığı kanıtlanmıştır.

Bu aracı kullanırken, Disavow dosyasını yükledikten sonra en az 48 saat geçtiğine dikkat etmeniz gerekir!

Öncelikli olarak yine domain adımızı yazarak başlıyoruz;

Link Detox Boost Tool

Sonrasında disavow edilen linkleri araca eklemenin üç yolu bulunuyor. Birincisi disavow filedaki linkleri copy paste etmek.

Link Detox Boost Disavowed URLs

İkinci seçenek Link Research Tools bünyesinde var olan disavow dosyasını kullanmak olacaktır. (Link Detox Tool ile sağlama analizini yaparken, disavow dosyasını sisteme yüklediğimiz için otomatik olarak disavow file settings sayfasında tanımlanmış olacaktır.)

 

Link Research Tools Settings

Link Detox Boost Disavowed File in This Account

 

Üçüncü seçenek ise, disavow dosyasını bilgisayardan yüklemektir.

Link Detox Boost Upload Disavow File

Link Detox Tool ile re-run yaparken, disavow dosyasını sisteme yüklediğimiz için ikinci seçenek seçili halde raporu başlatıyoruz. Link Detox Boost Tool bundan sonrasında linklerin işlenme süresini bizim için hızlandıracaktır.

Boost işlemi tamamlandıktan sonra, ilgili raporda, disavow edilen linklerin Google tarafından ne zaman crawl edildiği bilgisine de erişmek mümkün olacaktır.

Link Detox Boost Crawl Date


 Link Alerts: Spam Kokan Linkleri Takip Etmeli!

Backlink Risk Yönetimi için analizleri tamamladıktan ve disavow dosyasını Google Webmaster Tools’a yükledikten sonra büyük bir yükün altından kalkıyoruz.

Fakat ipleri tamamen bırakmak yapacağımız en son şey olmalı. Keza hayat devam ediyor olacak. Riski ortadan kaldırmış olmamız şimdiki zamanı rahatlatır. Bilgimiz dahilinde olmadan gelebileceği yeni backlinklere karşılık da Link Alerts kullanarak bir uyarı mekanizması kurmamız gerekiyor.

Link Alerts aracı, domaininize gelen backlinkleri takip ederek, en kısa zamanda sizi yeni linkler konusunda uyarır. Olası bir saldırı durumunda harika iş görecektir!

İlk adım domain adımızı yazıyoruz.

Link Alerts

Sonrasında backlink kaynağını seçiyoruz.

Link Alerts Backlink Sources

Backlink kaynakları arasında Google Analytics Referrers ve Statcounter Referrers yer alıyor olsa da 24 farklı kaynak üzerinden gelen datalara uyarı sistemi kurmak daha sağlıklı olacaktır.

Start Link Alerts butonuna tıklayarak erken uyarı sistemini kurmuş oluyoruz. Yeni linkler otomatik olarak mail adresinize gönderilecektir. Aynı zamanda Link Alerts sayfasından da durumu istediğiniz zaman takip edebilirsiniz. Hepsi bu!

Link Alerts Your Link Alerts


Özetle

Analizlere konu olan Falconhive.com sitesi yakın arkadaşımın üzerinde çalıştığı bir proje. Kendisinin izniyle Falconhive.com adresinin bir aylık Google Analytics verilerini paylaşacağım.

FalconHive.com Data

Organik kanaldan son bir ay içerisinde gelen trafiğe baktığımız zaman rakamın bu sektör için hiç de kötü olmadığını görüyoruz.

Yaptığımız link audit işlemine geri dönmek gerekirse, Falconhive.com farkına varılmayan riski yüksek linkler nedeniyle cezalandırılabilirdi.

Link Detox Tool ile yaptığımız analizler sonrasında;

  1. Tüm linkleri Link Detox Screener ile inceledik.
  2. Linkleri risk durumlarına göre domain yada URL bazında reddettik.
  3. Linkleri sınıflandırdık.
  4. Disavow dosyamızı oluşturduk.

Link Detox Tool analizleri sonrasında Competitive Link Detox Tool kullanarak, sektör içinde yer alan domainlerin risk skorlarını inceledik ve sektör dengelerini anladık.

Sonrasında bir sağlama işlemi yapmak amacıyla Link Detox Tool analizini tekrarladık. Tek bir farkla; oluşturduğumuz disavow dosyasını sisteme yüklerek, disavow edilen linklerin analiz dışında kalmasını sağladık. Yeni analiz sonrasında domain riskini düşürdüğümüzü gördük.

Kötü linklerin re-crawl edilme sürelerinin fazla olduğunu bildiğimiz için Link Detox Boost Tool’dan yardım aldık ve linklerin daha hızlı sürede işlenmesine olanak sağladık.

Bu adımlarla birlikte Backlink Risk Management için gerekli olan audit işlemlerini tamamladık ancak bugünden sonrasını da kontrolde tutabilmek için Link Alerts yardımıyla erken uyarı sistemini kurduk.

Falconhive.com’un yakın bir arkadaşıma ait olduğunu söylemiştim. Analiz çıktılarını kendisiyle paylaşarak Falconhive.com’un sürdürülebilir bir başarıya sahip olmasına yardımcı olacağım.

SEO process içerisinde backlink building ayağı her zaman canlı olacak ve ne yazık ki her zaman çalışmalar adına riskli bir durum oluşacaktır. Riskli durumu kontrol edebilmek Link Research Tools ile son derece basit adımlarla mümkün.

Riski kontrol edebildiğimiz sürece olumsuz etkilerden uzak kalacakken, kontrolü kaybettiğimiz an, işimizi kaybetmekle karşı karşıya kalabiliriz. Karar sizin!

Not: Vaka analizi / makale Link Research Tools resmi bloğunda yayınlanmıştır. Türkçe destek vermiyor olmaları nedeniyle, kişisel bloğumda yayınlamamda bir sakınca görülmemiştir. Vaka analizini PDF formatında bilgisayarınıza indirmek için orjinal başlığı takip edin: Why is Link Risk Management Vital in 2015?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir