İnteraktifim, İnteraktifsin, İnteraktif!

Yılın son saatlerine girerken ilk yazıyı yazmak ve yayına almak istedim. Böylelikle ritüel haline gelen “yeni yıl” dileklerini de iletebilme fırsatım olacak; yenil yıl yeni umutlar!

Nedir bu interaktif?

Yazının başlığı ile içerik arasında ilk bakışta bağlantı kurmak pek mümkün olmayacaktır. Çok uzatmadan, kıssadan hisse konuya girip aktarayım.

Bu yıl, esnafından kobisine, kobisinden büyük ölçekli şirketine herkes ama herkes dijital pazara belirli bir ölçekte yatırım yaptılar. Zaman zaman başarı hikayeleri okurken, zaman zaman da üzüntülü anlara şahit olduk. Umarım ki gelecek sene harika başarı hikayelerini sıkça duyarız.

Tabii, başarı hikayelerinin sayısının artması çok ince ayrıntılarda gizli. Tutturduk gidiyoruz dijital pazarlamanın peşinden, hiç düşünmeden. İçinde insanın olduğu ve her türlü diyaloğa, iletişime dahil olabildiği bir pazarlama iletişimi “dijital” olabilir mi? Olursa ne kadar efektif, ne kadar başarılı olur?

Tam olarak bu noktada “interaktif” kavramı devreye giriyor. İnsanın içinde olduğu, bir parça olduğu, hatta çoğunluk olduğu bir yerde, dijital olandan bahsetmek biraz havada kalıyor ve bu yüzden artık “interaktif pazarlama” demeye başlıyoruz, zorunda kalacağız.

Aktif olarak para harcayabilen nesil sürece dahil olabilmiş durumdayken, yetişen nesili siz düşünün! Hiçbir şey bugünkü gibi olmayacak ve “dijital” kafasında olanlar dökülmeye başlayacaklar. Yazdıklarım biraz hayali, biraz uçuk görünüyor olsa da PhD Media tarafından 2011 yılında hazırlanan ve sadece iki gün önce M-Gen tarafından Türkçe alt yazı ile yayınlanan video, ilk bakışta “ürkütücü” olanı gösterir durumda.

İlk bakışta gerçekten biraz ürkütücü değil mi? “Kısa pantolon” giyme yaşında olan çocukların egemen olacağı, olduğu bir iletişim. Kulağa gerçekten çılgınca ve bir o kadar da merak uyandırıcı geliyor.

2014, online pazar açısından bereketli geçmiş olabilir. Ancak göz ardı edilenler mevcuttu. Bunlardan biri ise “interaktif” hale gelen pazarlamaydı; kullanıcının içinde ve egemen olduğu, çift taraflı iletişimle var olan pazarlama.

Yıl biterken önce bizlere, sonra tüm büyük markalara “interaktif” olabilmelerini, sürece uyum sağlayabilmelerini diliyorum. Umarım çift taraflı iletişimin hüküm sürdüğü bir sanal gerçeklik içinde hayatımıza devam etmek mümkün olur.

Keyifli ve mutlu seneler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir