SEO: Doğru Bilinen 10 Yanlış

Birkaç saat önce günlük makale okuma seansını gerçekleştirirken. “116 SEO Myths to Learn” başlığında bir derlemeyle karşılaştım. Maddelere göz atarken genellikle gülerek tepki verdim. Konu ve konsept güzel seçilmiş ve derleme harika yapılmıştı.

İçerik sahibi Danail ile görüşüp derlemeyi yayınlamak istediğimi belirttim. Sağolsun kısa sürede dönüş yaparak bir sorun olmadığını belirtti.

Yeralan 116 maddeyi de yazmak isterdim ancak gözüme çarpan on maddeyi toparladım. Keyifli okumalar! (Müsait vaktinizde mutlaka tüm maddelere göz atın!)

Dipnot: Gelen uyarılardan sonra belirtmek istedim, iki noktadan önceki bölüm “doğru bilinen yanlış”, sonraki bölüm ilgili maddenin açıklaması niteliğindedir. 

1) Birebir eşleşen domainler yüksek performans gösterirler: EMD’ler bir süreliğine Google’da iyi bir performans gösterebilirler ancak bu tarz siteler performanslarını uzun süre koruyamazlar. Düşük kaliteli sitelerin sembolü haline gelmişlerdir ve spam yaparlar!

2) 301 yönlendirme ile Google penaltıları / cezaları yeni domaine işlemiyor: Yönlendirme yapmadan bile eski sitenizi yeni domaine taşıdığınızda penaltı yeni domaine geçebilir.

3) 301 yönlendirmeleri yüksek performans gösterilmesine yardımcı olur: Eski domainlerden, 301 yönlendirme yapmak seneler öncesinde işe yarıyordu. Ancak şimdi işe yaramıyor ve aktif SEO performansınıza zarar verebilir!

4) Bir websitesini yeni domaine taşımak negatif bir etki yaratır: Taşıma işlemi, Google’ın yönergelerine göre yapıldığı sürece, uzun süreli bir negatif etki olmayacaktır. Yapılması gereken tek şey, yönergeleri detaylı şekilde incelemek ve uygulamak!

5) On-site SEO Optimizasyonu önemli değildir: Site-içi SEO optimizasyonları, pazarlama stratejisi için de önemlidir! Temelin atılıp, katların yükseleceği yerdir!

6) Schema yapıları bir sıralama faktörüdür: Mikro yapılar, içeriğin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda CTR oranlarını etkileyebilirler ancak direkt olarak sıralamanızı etkilemezler!

7) URL’ler .html ile bitmeli: Hiçbir zaman bir faktör olmadı!

8) İyi içerik her zaman yüksek performans gösterir: İyi içerik yardımcı olur ancak ilgili backlinkler ve yüksek kullanıcı deneyimi de gereklidir. İyi içeriğin, otoride backlinklerle birleşmesi başarının anahtarıdır!

9) A/B testleri performansı olumsuz etkiler: Eğer A/B testleri kötü olsaydı, Google A/B testleri için olanak sağlar mıydı? Google Analytics’te yer alan “Content Experiments” bölümüne göz atın. A/B testlerinin yeni versiyonu!

10) SEO öldü! Organik aramalar, dünya çapında %51 trafiğin yönlendiricisi oldu. Hala yaşıyor ve taş gibi!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir